Co vás zajímá

Jak pečovat o šperk

Chirurgická ocel se v poslední době stala jedním z nejoblíbeněších materiálu na výrobu šperků. Má pár unikátních vlastností, pro které je tak velice oblíbená. Chirurgická ocel je nazývána chirurgická proto, že má takové složení, že na ní doposud nebyla zaznamenána žádná alergická reakce a tak ji mohou nosit i ti, kteří s prstýnky, náramky a tak podobně mají nějaký problém nebo se jim dělá vyrážka. Chirurgická ocel je velice čistá ocel, která má výborné vlastnosti jako je pevnost, vysoká odolnosti proti odírání, oxidaci a korozi. Na chirurgické oceli se ani nevytváří žádné skvrny, které možná znáte ze šperků vyrobených z jiných kovů. Takže údržba je prakticky nulová a když už, tak péče o šperky z chirurgické oceli je velice snadná. 

Aby byly Vaše šperky nádherné co možná nejdéle, přinášíme Vám tipy na zachování jejich lesku a krásy:

Pro skladování šperků využívejte oddělené prostory. Nejvhodnější je používat šperkovnici nebo alespoň látkové pytlíky, které oddělí jednotlivé kusy šperků od sebe. Chirurgická ocel je odolnější než třeba zlato nebo stříbro, proto je důležité uchovávat tyto druhy kovů zvlášť (ocel by mohla poškrábat šperky z měkčích kovů).
Straňte se kontaktu z různými tekutinami nebo chemikáliemi. Šperky z chirurgické oceli nejsou náchylné na kontakt s vodou, výjimkou však je pokud jde o šperk, který obsahuje lepené kamínky. Zapracování těchto kamínku je ve většině případů provedeno lepením kamínku ke kovu. 

Šperky z chirurgické oceli jsou dosti pevné, nevydrží však všechno. Při práci nebo jiné namáhavější činnosti raději šperk sundejte, mohlo by dojít ke poškrábání nebo k jinému poškození šperku. Šperky odkládejte i v době spánku, zejména kamínkové šperky by mohly při spánku utrpět újmu.

Čištění šperků z chirurgické oceli není nijak složité, chirurgická ocel neoxiduje a nereaguje s tělními tekutinami. Navíc je hypoalergenní vhodná pro osoby, které jsou alergické na některé kovy. Pro čištění šperků z chirurgické oceli použijte v případě nekamínkových šperků vlažnou mýdlovou vodu a opatrně vysušte jemným hadříkem. V případě kamínkových šperků použijte jemný navlhčený hadřík ve vlažné čisté vodě, kolem kamínku jen jemně otřete, nepřejíždějte přes kamínky, poté jemně osušte. Pokud je šperk značně znečištěn a obsahuje kamínkové šperky, raději navštivte klenotníka, který Vám daný šperk vyčistí.

Iontové pokování

Co je IONTOVÉ POKOVENÍ:

Na všech produktech QUDO s růžovozlatou a stříbrnou barvou kovu  byla použita technologie iontového pokovení.

Jedná se o nejkvalitnější typ pokovení. Tradiční pokovování, při kterém mohlo docházet k odlupování nebo otěru, je minulostí. Při iontovém pokovování dochází k chemickému propojení nanesené vrstvy se základním kovem, a proto u něho nedochází k odlupování jako u tradičního pokovování. Iontové pokovování přispívá k větší trvanlivosti nanesené vrstvy, která je pak odolnější proti opotřebení a má také větší lesk.

Je však třeba upozornit, že může dojít k odření v případě poškrábání povrchové kovové vrstvy. V tomto případě je odhalen základní kov. Při pokovování se tvoří pouze horní vrstvička, podklad je stále kov ocelové barvy, který je při poškrábání povrchu pochopitelně odhalen.

Detailnější technický popis procesu:

Při iontovém pokovení se k látce, která se k pokovování používá, přidá ještě vrstva nitridu titanu, který má vysokou chemickou stabilitu. Další vrstvu tvoří zlato, tato vrstva však není silnější než 0,3 μm. Při nízkém tlaku -jedné tisícině tlaku rtuťového sloupce - se pevný kov začne vypařovat a pokud jej tehdy zahříváme a bombardujeme elektrony, stanou se z něj elektrické ionty, tzv. plazma. Iontové pokovování, které se urychluje magnetickým polem, se provádí ve vakuovém prostředí. Pokovování má tloušťku zhruba 0,60 mikronu.

Při iontovém pokovování musí být předmět, který má být pokoven, i zdroj pokovovacího materiálu ve vakuové komoře v nízkotlakém plynném prostředí. Při iontovém pokovování se v podmínkách blížících se dokonalému vakuu nanášejí chemické látky na povrch z oceli nebo libovolného jiného kovu.  Např. u provedení v růžovém zlatě se používá měď a zlato.