Iontové pokování

Co je IONTOVÉ POKOVENÍ:

Na všech produktech QUDO s růžovozlatou a stříbrnou barvou kovu  byla použita technologie iontového pokovení.

Jedná se o nejkvalitnější typ pokovení. Tradiční pokovování, při kterém mohlo docházet k odlupování nebo otěru, je minulostí. Při iontovém pokovování dochází k chemickému propojení nanesené vrstvy se základním kovem, a proto u něho nedochází k odlupování jako u tradičního pokovování. Iontové pokovování přispívá k větší trvanlivosti nanesené vrstvy, která je pak odolnější proti opotřebení a má také větší lesk.

Je však třeba upozornit, že může dojít k odření v případě poškrábání povrchové kovové vrstvy. V tomto případě je odhalen základní kov. Při pokovování se tvoří pouze horní vrstvička, podklad je stále kov ocelové barvy, který je při poškrábání povrchu pochopitelně odhalen.

Detailnější technický popis procesu:

Při iontovém pokovení se k látce, která se k pokovování používá, přidá ještě vrstva nitridu titanu, který má vysokou chemickou stabilitu. Další vrstvu tvoří zlato, tato vrstva však není silnější než 0,3 μm. Při nízkém tlaku -jedné tisícině tlaku rtuťového sloupce - se pevný kov začne vypařovat a pokud jej tehdy zahříváme a bombardujeme elektrony, stanou se z něj elektrické ionty, tzv. plazma. Iontové pokovování, které se urychluje magnetickým polem, se provádí ve vakuovém prostředí. Pokovování má tloušťku zhruba 0,60 mikronu.

Při iontovém pokovování musí být předmět, který má být pokoven, i zdroj pokovovacího materiálu ve vakuové komoře v nízkotlakém plynném prostředí. Při iontovém pokovování se v podmínkách blížících se dokonalému vakuu nanášejí chemické látky na povrch z oceli nebo libovolného jiného kovu.  Např. u provedení v růžovém zlatě se používá měď a zlato.